12 Nisan 2015 Pazar

Ana Sayfa » , , , , , , » Empati Nedir? Empati Nasil Kurulur?

Empati Nedir? Empati Nasil Kurulur?

12 Nisan 2015 Pazar

                    


Herkese merhaba..

Bugün,toplum olarak eksik olduğumuza inandığım empati nedir,empati nasıl kurulur konusu hakkında nacizane okuduklarımı,gözlemlediklerimi sizlerle paylaşacağım.
Empati,sözlük anlamı olarak bakıldığında kendini karşındakinin yerine koyabilmek,olayları ve durumları bu ışık altında değerlendirebilmek anlamına gelir.Biz Türkler bu konuya şöyle de bakmışızdır zaman zaman, "senin anana bacına aynı şeyi yapsalar hoşuna gider mi?"
Günlük aile,sosyal ve özel ilişkilerimizde empati kurmak yoluyla problemleri %50 oranında azaltabildiğimizi biliyor muydunuz? Ben de bu rakamı yeni öğrendim ve derhal sizlerle paylaşmak istedim.


       


Günümüzde,aynı anneden babadan doğup,aynı kültürü alan iki kardeş bile birebir anlaşamazken,çok farklı yetişmiş kişilerin tam anlamıyla anlaşmasını bekleyemeyiz.Fakat şu var,anlaşmak istediğimiz herkesle anlaşabiliriz karşılıklı olarak tabi.
Günümüz aşkları..Bir çoğumuzun kanayan yarası belki.Sorunun çoğu empati kuramayıp bencil davranmamızdan kaynaklanıyor.Erkekler ve kadınlar gerek fiziksel,gerek mental olarak birbirinden çok farklıdır.Empati kurarken birebir kendimizi yerine koyamayabiliriz bazı konularda,o zaman da sevdiğimiz bir erkek arkadaşımızın,abimizin,kardeşimizin yerine koyabiliriz.Çünkü her zaman kendimizden pay biçmek fayda getirmeyip aksine işleri çıkmaza sokabilir.Sebebiyse,herkesin zevklerinin,bakış açısının farklılık göstermesi.
Empati eksikliğinin kişilerde zaman içinde bencillik,duyarsızlık ve iletişim kopukluğuna sebep olduğu bildiriliyor..
En güzel empati örneklerinden biri,-Nasılsın dediğimiz birinin -iyiyim demesi ve bizim -iyi değilsin,biliyorum. şeklinde konuya girebilmemiz,bunu hissedebiliyor olmamız. Son zamanlarda empati kurmayı boşverip,sempati duyabildiğimiz insanlarla görüşüyor olmamız,zaman içinde diyaloglarımızın monologa dönüşmesinin en büyük sebebi değil mi?

Kucak dolusu sevgiler..

53 yorum:

 1. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz üstelik mükemmel anlatım olmuş büyük bir zevkle okudum Teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için,onore oldum. :)

   Sil
 2. Anlaşmak gerçekten zor bir şey.. Hele ki insanlar yalnızca kendi pencerelerinden bakarlarsa, daha da zorlaşır anlaşmak... Bu yüzden empatinin önemi büyük..:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle..hayatımızın her döneminde uygulamayı bırakmamamız lazım..

   Sil
 3. Harika. Keşke sık sık empati kurabilsek . Sevgiler

  YanıtlayınSil
 4. O empatiyi herkes yapabilse. Ağzı olan konuşuyor, seni anlamıyor, ahkam kesiyor. En azından mütevazilik bile empatiyi getirir diye düşünüyorum. Eski aşklar filmlerde kaldı artık...

  YanıtlayınSil
 5. iyi bir konuya deginmissiniz. kisilerde çoğu zaman goremedigimiz, oysa gorebilsek herseyin daha guzel olacagi bir ozellik "empati" kurabilmek.
  sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.. Hepimiz biliyoruz ama bir hatırlatma olsun istedim..

   Sil
 6. abimizin kardeşimizin arkadaşımızın ve de ablamızın di mi Şirine:)

  YanıtlayınSil
 7. zaten empati yapmayı başarabilsek farklılıklarımızın karlarını yaşayacağız ama bizler hep zarar kısmını görüyoruz :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız,hep zarar kısmını görüyoruz..

   Sil
 8. Bu kavramı anlayabilmek bir meziyet.

  YanıtlayınSil
 9. Çok önemli bir soruna değinmişsin canım. Empati yoksunlugunun onceden erkeklerde eksik oldugunu iddia ederdim simdi hem cinslerimde de goruyorum.artık empatinin bir yetenek oldugunu dusunuyorum kimsede o yetenek yok, olan ise kullanamıyor.

  YanıtlayınSil
 10. Çok güzel bir paylaşım olmuş.keşke herkes yapabilse bir çok problem aşılmış olur..

  YanıtlayınSil
 11. Ne güzel anlatmışsınız teşekkür ederim duygularımıza tercüman olmuş yazınız

  YanıtlayınSil
 12. Güzel bir yazı haklısınız keşke iletişim içinde olduğumuz herkes için empati yapabilsek. Ama yine sizin yazınızda geçtiği üzere "Fakat şu var,anlaşmak istediğimiz herkesle anlaşabiliriz karşılıklı olarak tabi"
  Sevgiler...
  Bizim Mutfak-Aysel
  http://bizimmutfakdan.wordpress.com/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim.
   Fakat takibe alamadım sizi,izleyici modülü yok sanırım blogunuzda..

   Sil
 13. Bazen bu toplumdan empati kurmalarını bekleyerek gülünç duruma düştüğümü dahi düşünüyorum. O denli uzağız kendimizden başkalarının hislerini, düşüncelerini idrak etmeye çalışmaktan... Kalemine sağlık.

  YanıtlayınSil
 14. Güzel bir paylaşım :) LEZZET TRAMVAYI

  YanıtlayınSil
 15. anana bacına benzetmenize bayıldım :)

  YanıtlayınSil
 16. Çok güzel bir konu olmuş günümüzde insanların çoğunun varlığından haberdar olup uygulamadıkları şey empati maalesef. Teşekkürler paylaşım için sevgiler ♥

  YanıtlayınSil
 17. Günümüzde o kadar gözardı edilen bir konu ki bu. İnsanlar hızlı yaşantılarının içinde birbirlerini hep unutuyor...

  YanıtlayınSil
 18. Güzel bir konu olmuş gerçekten.Sabırsızlığın dibine vurmuş bir toplumuz sanırım.Her şeyi çabucak geçiştirdiğimiz gibi insan duygularını da geçiştitriyoruz.Bu da sonunda toplumsal mutsuzluk olarak geri dönüyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru..tahammülsüzlüğümüz her adımda negatif dönüyor bize..

   Sil
 19. Toplum genel olarak bu yöne kanalize oluyor gerçekten. Dah açok daha çok böyle bir toplum olduğumuzda umarım bir çare düşünürler.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yumurta kapıya dayanana kadar kimse bişey düşünmez eminim..

   Sil
 20. Güzel bir konuya değinmişsin.. Zevkle okudum.. Teşekkürler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim vakit ayırıp okuduğunuz için..

   Sil
 21. Empati yeteneği her insan da olmuyor malesef :( Yazınızı keyifle okudum.Teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 22. Yüreğine sağlık ne güzel bir yayın olmuş ,bunu başaranların çoğalması dileğiyle:)

  YanıtlayınSil
 23. keske herkes empati yapabilse canım dediğin gibi anlasmazlıklar kalmazdı ama maalesef empati yapan insanlar pek yok, olması dileğimle :))

  YanıtlayınSil
 24. Merhaba..Yazınızı okudum, çok güzel ve açıklayıcı olmuş:)) Her insan birbirini anlayabilseydi, hayat çok daha güzel olurdu.
  Sizi takibe aldım bana da beklerim. Sevgiler...
  www.mutfakkafe.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 25. Empati insanoğlunun en erdemli özelliklerinden biridir empati yapabilen insan sever ve sevilir. paylaşım için teşekkürler bloğunuzu takipteyim ben de beklerim http://guzelvekulturluyum.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 26. Ben bir blog okuyucusu olarak şirin kanatlar sayrasında yayınlanan empati adı altında yazılan bu yorumunun insanlara çok faydalı olacağını düşünuyorum ve şirin kanatlar teşekür ediyorum

  YanıtlayınSil

KOZMETİK BLOGUM COPYRİGHT © 2019 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.