23 Aralık 2014 Salı

Ana Sayfa » , , , , , » Bloglar Üzerindeki Toplumsal Yönlendirmeler!

Bloglar Üzerindeki Toplumsal Yönlendirmeler!

23 Aralık 2014 Salı

Merhabalar,
Yıllardır blog okurum,dijital ortamda birşeyi anlamak kavramak ilginç bir şekilde daha kolay :)
Uzun zamandır farkında olduğum bi konu var,etkinlikte arkadaşlarla da konuştuk bu konuyu.Bloggerlar üzerindeki toplumsal yönlendirme!Esasında aynı yönlendirme sanatçılar için de geçerli..Ve bir çok meslek grubu için de.Halkın beğeneceği müziği yapma,kendi sevdiğini değil..
Arz ve talep döngüsü oldukça karmaşık.Söz gelimi,fazlaca kitap okuyan,seyahatlari olan,sosyolojik anlamda araştırmalar yapan bir blogger kültür sanat alanında bir yazı yayınlayamıyor.Neden? Talep göremiyor.. Fakat makyaj malzemesi incelemesinde istatikler birden tavan yapıyor :) Sonra bir bakıyorsunuz ki,yaşam blogu adı altında açılan bir blog,baştan aşağı makyaj incelemeleri ve yemek tarifleriyle dolmuş..Tabi ki bunlar da yazılacak,fakat diğer kültürel ve sosyolojik konularda yazdığında talebi azalacağını biliyor ve özgürce blogunu kullanamıyor..
Oysa daha evvel söylemiştik,bloglar bizlerin kendi adına paylaşımlar yapabildiği,kişisel sayfalardır.İçinde özgün denemeler,hayata dair örneklemeler,özeleştiriler vs bulunmalıdır.Gelgelelim toplum buna müsade etmiyor :) 
Sözüm sadece okuyuculara..Çözüm nedir dersek? No comment gibi bir mavi ekran çıkıyor karşıma :) Sizlerin varsa çözüm önerileriniz,düşünceleriniz fikrinizi almayı isterim..

Çokça sevgilerimle.. 22 yorum:

 1. Blog yazarlığında azmin çok büyük bir öneme sahip olduğunu düşünüyorum. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Arz - talep ilişkisi. Toplumumuzun ilgi noktası farklı olabilir. Ancak illaki yazmış olduğu yazılar ile ilgili bir konuya ilgisi olan okuyucularda bulunmaktadır. Önemli olanın bloggerın seçmiş olduğu konudaki istikrarıdır demek istiyorum. Yazmış olduğu konuda ne kadar istikrarlı bir şekilde olursa o konudaki başarısının da bir gün geleceğini umuyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız,istikrarın büyük önemi var. Hakedenlerin,hakettiği yere gelebilmesi dileğimle.. :)

   Sil
 2. Tek çözümü bloggerların birlik olup okuyucuyu yönlendirmeleri. Dolaylı olarak bilinçlendirmeleri yani.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sorun okuyucuysa,ki öyle.O zaman dediğiniz gibi okuyucuyla alakalı çalışmalar yapmak lazım.Haklısınız..

   Sil
 3. Ben çözümü yazmak istediğim iki farklı temayı bir yazıda birleştirmede buldum. Blogumda sık sık bir makyaj malzemesini ve bir filmi aynı başlıkta görebilirsiniz. Hem ben yazmak istediğim gibi yazıyorum, hem de okuyucu okumak istediği kısmını (ya da sonuna kadar okuyup her iki bölümü de) okumuş oluyor :)
  Bloguma bekliyorum sizi, takipteyim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz çözüm öneriniz için,oldukça mantıklı :) Gelirim..

   Sil
 4. Blog keşif etkinliğinden bloğunuzu izliyorum. Sevgilerimle.
  http://renklipastasepeti1.blogspot.com

  YanıtlayınSil
 5. Bloggerların iletişim bilgilerini arşivleyerek etkinlikler için daha ulaşılabilir hale getirebiliriz.
  Hangi blog, hangi şehirde hatta ülkede,
  Kısaca "Blogger Haritası"...

  Bu listede olabilmek için öncelikle birkaç dakikanızı ayırarak
  "Blogger Tanıtım Formu"nu doldurmanız gerekmektedir.

  Bilgi için;
  http://fincanteyze.blogspot.com.tr/p/blogger.html

  YanıtlayınSil
 6. yazdıklarınıza katılıyorum..benim blogumda geziler ve tabi gezilerimde yanınmdan ayıramadığım çocuklarla ilgili. dolayısıyla iki farklı konuya değinebiliyorum:) ama farklı konulardaki bloglarda çok ilgimi çekiyor. bloğun her telden olması da çok cazip değil. bende beklerim herkesi
  sevgiler..
  http://hayatimyolculuk.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlar donanımı çerçevesinde yazılar yazmalıdır mutlaka..paylaşımlarınız daim olsun :)

   Sil
 7. merhaba blog keşif etkinliğinden geliyorum bloğuma beklerim http://2015egirerken.blogspot.com.tr/
  sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 8. Merhaba pembemakyajcantamın blogger etkinliğinden geldim.
  Bende yeni blog açtım,sizi takibe aldım.Benide destekler takibe alırsanız çok sevinirim.
  İyi günler

  http://elisiaskina.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 9. blog keşif etkinliğinden geldim bende :)
  bol bol görüşmek dileğiyle. :)

  YanıtlayınSil
 10. Bu blog yazarını olumsuz etkiliyor. Yazdıklarının değersiz olduğunu düşünmeye itiyor. İki blog sahibiyim ancak tek google plus hesabı ile birleştirdim. Birisine üç beş yorum birkaç okuyucu gelirken diğeri kimsenin ilgisini çekmiyor. Çünkü okumak ve kafa yormak zor geliyor. Devamlılık ve saydamlık bu alanda önemli kıstaslar olduğunu düşünüyorum. Ancak kesin çözüm nedir bizi yazmaya ve paylaşmaya istekli hale getirecek nedir bilemiyorum..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Halka arz edilmiş yazıların belirleyicisi hep halk olacaktır. Ancak beğenilme,okunma kaygınız olmazsa özgün yazabiliyorsunuz..Trajikomik bir durum..

   Sil
 11. Bloglarımızı amaçlarına yönelik kullanmaktır çözüm. Mesela ben üniversiteyi kazandığım zaman gideceğim şehirle ilgili araştırma yaptım herhangi bir blog veya site bulamadım. Bir blog yazmayla başladım içinde işyerlerinin telefonun numarasını içeren arz talepten hitlerim arttı. Şu an hitlerim arttığı için gerçek anlamda blog yazmaya döndüm artık gittiğim gördüğüm yerleri ve düşüncelerimi yazıyorum. Sonuç olarak küçük çapta bir talebe arz edip sonra kendi taleplerimizi arz ettirmek lazım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sistematik ilerlemişsiniz ve çok da faydalı olmuş. Teşekkürler paylaşımınız için..

   Sil

KOZMETİK BLOGUM COPYRİGHT © 2019 TÜM HAKLARI SAKLIDIR.BLOGUMDA YAYINLANAN YAZILARIN VE RESİMLERİN İZİNSİZ KULLANILMASI 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ YASASINA AYKIRIDIR.